Balıkesir bisiklet rotaları

Kapıdağ Yarımada Turu

Denizi seyrederek bisiklet turları yapmayı sevenlerden misiniz? Kapıdağ yarımadası en güzel sahil rotalarından. Sıcağı ve yokuşları göze alırsanız, macera dolu bir serüvene sahip olursunuz. Pek çok yerde bulabileceğiniz çeşmelerde molalar verebilir. Yol üstünde durup Marmara denizinin sularında kendinizi rahatlatabilirsiniz. Kamp yapmak için ormana girebilir ya da sahil boyunca bulabileceğiniz kampingleri tercih edebilirsiniz. İsterseniz yarımadayı komple turlayabilir isterseniz de kısa turlar yapabilirsiniz. Telefonunuz bazı yerlerde çekmeyebilir ve bazı yerlerde market de bulmanız mümkün olmayabilir. İstanbul’dan ya da kalabalık şehir hayatından sıkıldığınız her yerden buraya gelip doğaya ve bisiklete doyabilirsiniz.

Ayrıca Erdek zamanı festivali sırasında bir de bisiklet festivali düzenlenmekte. Bu güzel etkinliğe de katılıp anılarınızda mutlu anlar bırakabilirsiniz.

Kapıdağ yarımadasına ulaşmak için, İDO iskelesinden yaklaşık yirmi km bisiklet sürerek ulaşabilirsiniz. Unutmamanız gereken en önemli detay yolların yokuş ve sıcakların zorlayıcı olabileceği.

Marmara Adası Turu

Güzel deniz manzaralı, rotalardan birisidir. Yine yokuş ve sıcak havanın zorluklarını hissedebilirsiniz. Yol üstünde bulabileceğiniz güvenli yerler de kamp atabilir ya da kampinglerde kalabilirisiniz. Sahil tarafında atabileceğiniz kamp noktaları da bulunmakta. Tuvalet ve duş ihtiyacınızı belediyenin sağladığı imkanlar ile çözebilirsiniz. Denize girebilir, bisiklet yolculuğunuza eğlenceler katabilirsiniz.

Erdek, İstanbul ve Tekirdağ’dan deniz yolu ile adaya ulaşabilirsiniz. Tekirdağ ve Erdek’ten 2 saate İstanbul’dan yaklaşık 2,5 saate adaya ulaşmanız mümkün.

Marmara Adası Bisiklet festivaline katılabilir, insanlar ile sosyalleşip, denize girip güzel anılar biriktirip dönebilirsiniz.

Cunda Adası Turu

Balıkesir’in en güzel yerlerinden olan Cunda adası da size uygun olabilecek mükemmel rotalardan. Burada arkadaşlarınız ile günübirlik tur yapabilir, doğanın içine kendinizi atabilirsiniz. Ayvalık’a bağlı bu ada Türkiye’nin Ege denizinde ki en büyük 4. Adasıdır.

İstanbul’dan buraya ulaşmak yaklaşık 5,5 saat sürmekte. Ayrıca Bandırma’ya feribot ile gelip Bandırma’dan da aracınızla buraya 3,5 saatte ulaşabilirsiniz.

Birkaç otel ve kampingin bulunduğu adada kendinize uygun olan konaklama yerini seçebilirsiniz.

Agios Yannis Kilisesini, tarihi yel değirmenini, bir müze halini almış Taksiyarhis Kilisesini ve daha pek çok yeri gezebilirsiniz, Taş kahve de kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Gölyazı Turu

Gölyazı, Bandırma ya da civarı pek çok yerden pedallayarak gidebileceğiniz doğa harikası yerlerden. Ulubat Gölü üzerinde kurulu bu şirin belde yarımada olarak tanımlanabilir.

Bir zamanlar Apollon Krallığının merkezi konumunda olan Gölyazı, Bizans ve Osmanlı’nın izlerini de taşımakta. Mübadeleden önce Rumların yaşadığı bir balıkçı kasabasıymış.

İstanbul’a 190 km, Bursa merkeze 40 km olan bu köye bisiklet ile ulaşmanız da mümkün.

Burada kahvaltı yapabilir, adayı turlayabilir, kahvenizi yudumlayıp Ulubat gölünü seyredebilirsiniz.

Bandırma’dan buraya bisiklet ile ulaşmak biraz zorlayıcı olabilir. Yaklaşık olarak 78 km’lik bir rota. Uzun tura çıkanların yolunun üstünde ise, mutlaka uğraması gerektiğini söyleyerek Gölyazı’ya veda edelim.

Akçay-Altınoluk Turu

Altınoluk, Edremit’e yarım saat Balıkesir merkeze ise 1,5 saat mesafededir. Kaz dağlarının eteklerine kurulu bu şehir, Ege denizinin kıyısında adeta bir cennet.

Akçay ve Altınoluk yazları oldukça aktif bir tatil bölgesidir. Tatilinizi Altınoluk’ta yapmaya karar verdiyseniz, akşam bisiklet turları yapabileceğiniz oldukça güzel bir rota aynı zamanda. Denize girip, akşam saatlerinde dünyanın en oksijenli 2. Bölgesi olan bu yerde bisikletiniz ile gezebilirsiniz.