Bisiklet Eldiveni Seçimi Nasıl Yapılır?

Bisiklet kullanırken güvenlik için en önemli ekipmanlardan biri de eldivenler. Kullanım tarzımıza ve ortam şartlarına uygun eldiven seçmek çok önemli. Bu yazıda ve videoda da sizlere bisiklet eldiveni seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

Eldivenleri kısa parmaklı ve uzun parmaklı olmak üzere iki gruba ayırabiliriz. Kısa parmaklı eldivenler daha geçirgen yapıya sahip oldukları için özellikle yaz aylarında yeterli olacaktır. Uzun parmaklı eldivenleri ise kış aylarında ve mtb, freeride bisiklet sürüşlerinde kullanabilirsiniz. Mevsim özelliklerine göre eldivende kullanılan kumaş ve materyallere de dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin yağmurlu havalar için suya dayanıklı eldivenleri tercih ederken, sıcak havalar için üzerinde delikler bulunan ter atışını kolaylaştıran eldivenleri seçebilirsiniz.

Cube Natural Fit serisi kısa parmaklı bisiklet eldiveni

Eldiven seçerken en önemli konulardan biri de avuç içerisine yerleştirilmiş dolgular. Eldiven üreticilerinin büyük çoğunluğu dolgu malzemesi olarak jel kullanıyorlar. Ancak markadan markaya değişiklik gösteren jel kalitesine de dikkat etmenizi öneriyoruz. Jelin faydalarından bahsedersek; bisikletten ellere geçen titreşimi azaltarak, uzun sürüşlerde yaşanan uyuşma ve ağrıları büyük oranda engelliyor.

Cube Natural Fit serisi su geçirmez bisiklet eldiveni

Bisiklet sürerken kask, gözlük ve eldiven üçlüsünü kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ekipmanlarınızı seçerken de markalara ve kullanılan teknolojilere göz atarak uzun süreli kullanımda yarı yolda bırakmayacak güvenilir modelleri almanızı öneriyoruz. Bu konu hakkında hazırladığımız videoyu da izleyebilirsiniz. İyi seyirler 🙂

Göz atın: Bisiklet hakkındaki Youtube Kanalları