Decathlon Kamp Alışverişi Turu – Video

Selamlar dostla bu videoda fiyat performans konusunda iddialı ürünlere sahip Decathlon’un kamp reyonunu geziyoruz. İyi seyirler. 

Pek çoğumuzun gezmekten keyif aldığı büyük mağazaları olan Decathlon’un marka ismi nereden çıktı diye merak ediyor olabilirsiniz. Decathlon ismi 10 ayrı yarışmadan oluşan atletizm karşılaşması dekatlondan geliyor.

Dekatlon Nedir?

Dekatlon, yarışmacıların, birbirini izleyen iki gün boyunca 10 ayrı yarışmaya katıldık­ları atletizm karşılaşmasıdır. İlk kez 1912 Olimpiyat Oyunları’nda yer almış ve üç gün sürmüştür. İlk gün yapılan 100 m koşusu, uzun atlama, gülle atma, atlama ve 400 m koşusuyla ikinci gün yapılan 110 m engelli koşu, disk atma, sırıkla atlama, cirit atma ve 1.500 m koşusundan oluşur. Yarışmacıla­rın her daldaki dereceleri Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu (IAAF) ta­rafından düzenlenen bir tabloya göre değer­lendirilir. Bu tablo, dünya rekorlarındaki gelişmelere göre düzenli aralıklarla değişti­rilir. İlk tablo, dekatlonun henüz üç günlük bir yarışma olduğu 1912-36 arasında, ikinci tablo 1936-50 arasında, 1952’de yapılan bazı küçük değişikliklerden sonra da üçüncü tablo 1952-64 arasında kullanıldı. Bunların üçü de bireysel yarışmalardaki en iyi dere­celeri temel alıyordu. 1964-85 arasında kul­lanılan dördüncü tablo ile onu izleyen beşinci tablo ise 10 karşılaşmanın hepsinde dengeli bir biçimde puan alabilen atletlerin lehinedir.

İlk dönemdeki yarışların önde gelen dekat- loncuları FinlandiyalI Akilleş Jârvinen, ABD’li James Bausch ve Alman Hans Sievert’ti. Sievert 1934’te 8.790,46 puanla bu tabloya göre son rekorun sahibiydi.

İkinci tablonun kullanıldığı dönemde 1936’da 7.900 puanla bir dünya rekoru kıran ABD’li Glenn Morris ve iki olimpiyat şampiyonluğunun yanı sıra 1950’de 8.042 puanla dünya rekoru kıran ABD’li Robert Mathias dekatlon dalında üstünlük sağla­mışlardı. Mathias ayrıca 1952’de, 7.887 puanla üçüncü tabloya dayanan ilk rekorun da sahibi oldu. Ancak bu rekor daha sonra ABD’li Rafer Johnson, SSCB’li Vasili Kuz­netsov ve Tayvanlı Yang Chuan-kuang tarafından birkaç kez yenilendi. Yang 1963’te 9.121 puanla bu tabloya göre son rekoru kırdı. Dördüncü tabloya göre yapı­lan yarışmaların önde gelen adları ABD’li Bruce Jenner, AFC’li Jürgen Hingsen ve İngiliz Daley Thompson’dır. Olimpiyat şampiyonları için bak. Olimpiyat Oyunları. (kaynak)