En güzel doğa yürüyüşü rotaları

Hafta sonlarınızı AVM’lerde ve kafelerde geçirmekten sıkılmadınız mı? Tertemiz bir orman yolunda ya da huzur dolu bir sahilde yürümek istemez misiniz? Yoksa siz çoktan trekking yapmaya başladınız da enlerini mi merak ettiniz? İşte sizler için Türkiye’deki en güzel trekking rotaları bu yazıda.

Erikli Yaylası

Öncelikle günübirlik bir rotada başlamak isterseniz size en uygun adreslerden birisi olan, Erikli Yaylası ile başlayabilirsiniz. Yalova’ya yakın bir yerde oturuyorsanız ve sabah çıkıp akşam dönülebilecek bir rota arıyorsanız Erikli Yaylası tam size uygun. İstanbul’a yaklaşık 1-1,5 saat uzaklıkta, Çınarcık ilçesinin, Teşvikiye köyünden başlar. Birden fazla mesire alanına sahiptir. Şehir ormanı, Çifte Şelalesi, Dipsiz Göl ve Delmece Yaylası da görülmeye değer. Ayrıca kamp için de uygun alan mevcut. Maalesef burası da yavaş yavaş doğa katliamından nasibini almakta o yüzden en kısa zamanda bu güzel yerleri görmelisiniz.

Maçahel

Yeşillikler içinde tertemiz doğasıyla Maçahel ikinci rotamız. Artvin’den Gürcistan’a kadar uzanan bu rota doğası ve tertemiz havasıyla en güzel trekking rotalarından birisi. Beyazsu Yaylası, Maral Şelalesi, Gorgit Şelalesi ve Yıldız Gölü bu rotada görebileceğiniz güzel yerler. İsterseniz yürüyüşü uzatıp kampta yapabilirsiniz.

Kaz Dağları

Oksijen ve mitolojinin anlam kattığı en mükemmel yerler arasında. Endemik varlıkları ve Dünya’nın ikinci oksijen zengini bölgesidir. Serin ve yağışlı bir havaya sahip olan bu rotaya uygun kıyafetlerle gitmenizi öneririz. Elbette mitolojik yönünü de araştırıp giderseniz, kendinizi ayrı bir alemde hissetmenizi sağlar.

Karia Yolu

Gelelim Türkiye’nin en uzun yürüyüş rotasına: 850 km uzunluğunda ki Karia Yolu 4 ana ve 1 ek bölümden oluşur. Aydın’ın Çine ilçesinden başlayıp, Dalyan kanalı ve Kaunos antik kentinde tamamlayabilirsiniz. Kendinizi tarih ve doğayla iç içe hissedebileceğiniz mükemmel bir trekking olacağına emin olabilirsiniz. Yürüyüş için hem serinliği hem doğanın tazeliği açısından ilkbahar ve sonbahar mevsimlerini tercih edebilirsiniz. Yaz mevsiminde çok uzun yürüyüşler yapmamanızı tavsiye ederiz.

Aladağlar

Zorlu ve yaz ayları için uygun bir trekking rotası isterseniz Aladağlar tam size göre. Toros Dağlarının en yüksek noktası olan Aladağlar, yaz ayları için tercih edebileceğiniz bir rota. 1995 yılında milli park yapılan Hacer ormanı milli parkını da görmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca jeolojik yerler açısından önemli olan Aladağlar’da Buzul gölleri ve Kapuz başı şelaleri de görülmeye değer.

Ihlara Vadisi

Güzeller sona kaldı ama Ihlara Vadisi en mükemmel rotalardan.  Hatta trekking severlerin 1 numarası olmaya adaydır daima. Melendiz’in su sesleri ve tarihi yapıların güzellikleri ile yürüdüğünüze asla pişman olmayacaksınız. 3 rotadan oluşan bu vadiyi istediğiniz yerden gezmeye başlayabilirsiniz. Ihlara Vadisi jeomorfolojik özelliklerinden dolayı keşişler ve rahipler için mükemmel bir ibadet ve inziva yeri olmuştur. Bu size ruhani olarak bu yürüyüşün ne kadar haz vereceğini anlatmama yeterlidir umuyorum.

Köprülü Kanyon

En güzellerden birisi ise Köprülü Kanyonu rotası. Zengin trekking yürüyüş rotalarından birisi ayrıca. Türkiye’nin en uzun kanyonu unvanına sahiptir. Isparta’nın Sütçüler ilçesinden başlayıp Antalya’da denize dökülen Köprüçay’da rafting sporu için mükemmel bir yer. Yaz aylarında günlük 7 bine yakın raftingci olabiliyor.

Likya Yolu

Gelelim Dünya’nın enleri arasına giren rotamıza: Likya Yolu. Yürüdüğünüz yolun dünyanın en güzel manzalarından birisine sahip olduğunu söylesek yeterli olur. Yurt dışında yayınlanan dergilerce en güzel rotalar arasında ilk onda yer almıştır. Fethiye ilçesinin Hisarönü (Ovacık) mevkiinden başlayan 555 km’lik yol Antalya Geyikbayırı köyünde son buluyor. Kendilerine “Trmmili” olarak adlandıran Likyalılar özgürlüklerine düşkünlükleri ve savaşçılıkları ile ün salmışlardır. Başkenti Patara olan Likya birliği, özerk yönetim anlayışıyla günümüzde birçok yönetim sistemine örnek oluşturmuştur.