İstanbul’un Doğal Güzellikleri

 

İstanbul boğazı

Bir numarayı hak edecek en güzel nokta elbette İstanbul Boğazı olacaktır. İstanbul’un doğal güzelliklerinin başında gelen bu mucizevi yer Dünya’da görülmeye değer yerlerin başında. İki kıtanın mucizevi birleşimine şahit olmak, akan denizi seyretmek, martıları beslemek Boğaz’da yapabileceğiniz şeylerin başında geliyor.

Asya ve Avrupa’yı ayırıyor mu diyelim yoksa birleştiriyor mu, bu sorunun cevabını size bırakalım. Fakat onu seyrettiğiniz zaman hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim yaşayacağınıza inanabilirsiniz.

Onu Rumeli Feneri’nden Sarayburnu’na kadar Avrupa yakasının her yerinden, Anadolu Feneri’nden Üsküdar’a kadar Anadolu yakasının her yerinden birbirinden güzel ve kendine özel manzaralarından seyredebilirsiniz. Karadeniz’in Akdeniz’e kavuşmasının romantizmine, kendinizi kaptırabilirsiniz.

Belgrad Ormanı

Doğu’da İstanbul Boğazına, Kuzey’de Karadeniz’e uzanan İstanbul’un güzel ormanı. Belgrad ismini hep merak etmişizdir. Hatta ormanın adını duyduğumuzda Belgrad’ta yer aldığını düşünmüşüzdür. İsmini, Sırbistan seferi dönüşünde Kanuni Sultan Süleyman’ın Belgradlıları yerleştirdiği Belgrad Köyünden almakta. 

Osmanlı döneminde şehre su sağlamak amacıyla bentler inşa edilmiştir. Bu bentleri görmek için bile Belgrad ormanına gidilebilir. Altıya yakın bent bulunmakta. Topuzlu bendi, Valide bendi, II. Mehmet bendi bunlardan birkaçı.

Çatalca yarımadasında bulunan Belgrad ormanı, İstanbul’un karmaşasından bunalan İstanbullu için bir kaçamak yeri adeta. Kavak, kestane, çam, kayın, meşe gibi ağaçları ve kendine has bitki örtüsü ile İstanbul’un doğal güzellikleri arasında iki numara olmayı hak ediyor.

Ailecek gelip piknik yapabilir, kafelerde oturabilir, koşuya çıkabilir (6 km’lik koşu parkuru bulunuyor.), dağ bisikleti sürebilirsiniz. Ayrıca kamp yapmanız da mümkün.

Ormanda ayrıca çok sayıda hayvan türü barınıyor. Kızıl geyikkızıl tilkiyaban domuzu ve altın çakal bunların önde gelenleri.

2019 Yılı Giriş ücretleri ise şöyle:

Yayalar için ücret alınmıyor. 

Otomobil: 10TL

Minibüs: 35TL

Otobüs: 110TL

Motosiklet: 8TL

Belgrad ormanına nasıl gidilir:

Maslak-Sarıyer istikametine gidip, Bahçeköy tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma ile gitmek isteyenler ise: 42T, 42R, 42M, 42HM veya 153 No’lu otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

Rumeli Feneri

Avrupa yakasında Boğazın Karadeniz’le birleştiği yerde bulunan deniz feneri ve civarın ismidir. Hemen karşısında bulunan Anadolu Feneri’nden 2 deniz mili uzaklıktadır.

İstanbul’da görmeniz gereken yerler arasında. İstanbul’un en güzel deniz manzaralarından birisine sahip. Arkadaşlarınız ile çay içip sohbet ederek denizi seyretmenin keyfine doyabilirsiniz.

Ayrıca Sarıyer’den ve İstanbul’un pek çok bölgesinden buraya bisiklet sürmekte aklınıza yer edecek maceralardan olacaktır.

İstanbul’un saray tarihine şahit olmuş ve hala da güzelliği ile İstanbul’da nefes alabileceğiniz en güzel yerler arasında Gülhane Parkı. Fatih ilçesinin Eminönü semtinde yer almakta.

Gülhane Parkı

Osmanlı döneminde sarayın dış bahçesi olan park, Osmanlı tarihinin

demokratikleşmesinin ilk resmi adımı olan Tanzimat Fermanının ilanına da tanıklık etmiştir. 1912 yılında düzenlenip park haline getirildi ve halkın kullanımına açıldı. Toplam alanı 163 dönümdür.

Sarayburnu kısmında bulunan Atatürk heykeli Cumhuriyet sonrası yapılan ilk Atatürk heykelidirAşık Veysel’in heykelinin de bulunduğu pek çok büst ve heykeli görmeniz mümkün.

Parkın tarihe tanıklıkları arasında Atatürk’ün halka ilk Latin alfabesini gösterdiği yer olmakta var. Atatürk yine bu parkta düzenlenen son törenle İstanbul’dan Ankara’ya götürülmek üzere, Yavuz zırhlısına naaşı taşındı.

Yıllarca harap halde durduktan sonra 2003 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından eski ihtişamına kavuşturulmuştur.

2008 yılında açılan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji müzesini de gezmeyi ihmal etmemelisiniz. Türk İslam tarihinde teknolojinin gelişimine bu müzede tanıklık edebilirsiniz.

Bu yazımızın son durağı ise Pierre Loti Tepesi olacak: 

Haliç’i seyredebileceğiniz en iyi noktalardan birisi bu tepeden bakıldığında görülüyor. Bu tepeye adını veren ünlü Fransız yazar Pierre Loti’nin en sevdiği yer olan kahveden etrafı doyasıya seyredip, Türk kahvenizi yudumlayabilirsiniz.  Pierre Loti eski adı Rabia Kadın kahvesi olan bu yerde Haliç’e bakarak Aziyade romanını yazdığı söylenir. Pierre Loti o kadar aşıktır ki İstanbul’a ikinci memleketi olarak görmüştür burayı.

Hem tarihe dokunmak hem eski dokusu korunmuş kahvede çay içmek ve İstanbul’un en güzel manzaralarından birini seyretmek burada yapabileceğiniz şeylerin başında geliyor. Eğer İstanbul’u tam olarak yaşamak isterseniz buraya mutlaka uğrayın.