Kamp malzemeleri listesi – Yanımızda neler olmalı?

Kampa giderken unutulmaması gerekenleri sizler için sıraladık. Özellikle yaz kamplarında bu ekipmanlar ile yolda kalmayacağınıza inanıyoruz. 

 

Kamp çantası: Çanta seçimi oldukça önemli, kilolarca yükü, saatlerce sırtınızda taşıyacağınızı düşündüğümüzde, sağlam ve ortopedik çanta seçimi büyük öneme sahip. Vücudunuza uygun, konforlu ve sağlam çantalar almaya özen gösterin. Yaz kamplarında 45-0 litrelik çantalar yeterli olurken, kış kampları için daha büyük çantalara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Çadır: Kamp yapacağınız bölge, hava durumu, sıcaklık gibi farklı faktörlere göre çadır seçimi yapmalısınız. Yaz aylarında kullanım için 3 mevsimlik çadırlar yeterli olurken, kış aylarında 4 mevsimlik çadırlara yönelmek gerekebilir.

Uyku tulumu: Vücut sıcaklığınızı koruması için doğru uyku tulumu seçimi çok önemli. Uyku tulumları kullanılacak ortam derecelerine göre sınıflandırılıyor.

Bıçak, çakı: Olmazsa olmazlardan biride kesici aletler. Özellikle fonksiyonel modelleri tercih ederek, kullanım alanlarını çeşitlendirebilirsiniz.

Fener, kafa lambası: Karanlıkla etrafı görebilmek, işlerinizi yaparken ortamı aydınlatmak için fener fazlasıyla gerekli. Ayrıca ellerinizi daha rahat kullanmak için kafaya takılan modelleri de kesinlikle öneriyoruz.

Balta: Ateş yakmak için gerekli odunları toplamada faydalı olacaktır (birkaç gecelik faaliyetlerde mecburi olmadığını düşünüyoruz).

Hamak: Keyfine düşkünler için güzel bir seçenek.

Katlanabilir sandalye: Yine şart olmayan ancak konforu arttıran parçalardan biri.

Matara: Su alımı çok önemli. Tek kullanımlık ürünleri kullanmaktan kaçının.

Powerbank: Telefon, fener, GPS gibi aletleri şarj etmek için faydalı olacaktır.

Poşetler: Çöpleri doğada bırakmıyoruz 🙂

Kalem, kağıt

Çakmak, kibrit, magnezyum çubuğu

Güneş kremi: Yaz kamplarında yanıp, kül olmamak için tercih edilebilir 🙂

Tuvalet kağıdı: Temizlik şart!

Havlu: Çok ufak ve emici modelleri almaya dikkat edin.

Nemlendirici krem: Dudak ve eldeki kuruma ve beraberindeki çatlakları engellemek için.

Kamp ocağı: Benzinli, kartuşlu, alkollü gibi farklı modeller mevcut. Başlangıç için kartuşlu ocakları tavsiye ediyoruz.

Tencere seti: Tercihen çelik olması, daha sağlıklı olacaktır.

Bardak

Çatal, kaşık 

İlk yardım çantası

 

Kamplarda deneyim kazanarak, listeyi kendinize göre kişiselleştirmek mümkün. Görüşlerinizi yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin.