Kirazlı Manastırı Kapıdağ

Kapıdağ Yarımadası sayısız tarihi ve doğal güzelliklere sahip. Kirazlı Manastırı da hem tarihi, hem de doğal güzelliklerin buluşma noktası. Doğa yürüyüş rotalarının vazgeçilmezi tarihi manastırı gelin yakından tanıyalım. 

Antik dönemde Didumus Dağı olarak bilinen dağın eteğindeki manastır, kilise ve yapı gruplarından oluşan bir komplekstir. Ortodoks geleneğine göre de manastır eski bir tapınağın yerinde kurulmuştur. 1895 yılından inşa edilmiş 99 odalı görkemli binasından geriye yüksek duvarlarla, büyük oranda yıkılmış bir kilisenin kalıntısı ulaşmıştır. Mevcut temellerden ve duvar kalıntılarından bodrum üzerine 2 katlı olduğu görülmektedir. Bugün mevcut olan kilisenin, güney duvarı ile absis duvarının bir kısmı ayakta ve yüzeyde bulunmaktadır.

Kirazlı Manastırı, özellikle sonbahar ve ilkbaharda görülmemiş rengarenk çiçeklerin süslediği manastır ve çevresinin ahenkli güzelliği, belki de insanların yüzlerce yıldır orada ibadet etmelerinden kaynaklanan, gezenlerde huzur ve uhrevi duygular uyandırmasına neden oluyor. Bölgede her yıl düzenli olarak dini anma törenleri de düzenlenmekte.

Özellikle doğa yürüyüşler, kamp veya bisiklet rotanıza eklemenizi tavsiye ediyoruz. Kapıdağ genel olarak turistler tarafından yoğun olarak tercih edilen bir konumda olmadığı için ve büyükşehirlerden ulaşımın rahat olmasından dolayı, haftasonlarını kafa dinleyerek, doğada huzur bularak geçirmek isteyenler için şiddetle tavsiye ediyoruz. Lütfen faaliyetleriniz sonunda çevreyi temiz bırakın 🙂

Kapıdağ’da yapacağınız faaliyetlerde rehberlik hizmeti almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.