Alba’nın Yeni Tanıtılan Elektrikli Bisikleti City 2 İlk izlenimler

İlk olarak bu yazıyı yazdığım günden bir hafta öncesinde Alba City 2 ile tanıştık. Kutu açılımı ve ilk izlenimlerle ilgili sosyal medya hesaplarımızda paylaşımlar yaptık. Onları izlemek isterseniz sosyal medya hesaplarımıza göz atabilirsiniz.

Şimdi gelelim ilk izlenim ve tecrübelere. Öncelikle kutu içeriğini aktarayım size, bisiklet demonte olarak geliyor, onları birleştirebileceğiniz alyan ve ekipmanlar kutu içerisinde geliyor. Bu detay gerçekten çok hoşuma gitti. Evinde bu tarz ekipmanlar bulunmayan insanlar için iyi düşünülmüş olduğunu söyleyebilirim. Bizim daha önceden var olan tecrübelerimizle bisikleti yaklaşık yarım saatte kurduk. Kutu içeriği her şeyiyle kusursuz ve tamdı bir sorun yaşamadık.

Kurduğumuz anda bisikletin 28 inçlik tekerlekleri ve büyük kadrosu ile heybetli ve güzel bir görüntü ile karşılaştık. Fiyatını düşününce açıkçası benim beklediğimin çok üzerinde bir kalite ile karşılaştığımı söylemem münkün. Elbtte 24 bin tl civarında olduğunu düşününce çoğu insana pahalı gelebilir fakat piyasa fiyatlarını göz önüne aldığımızda kaliteli boyası, komponentleri, portbagajı ile bende memnuniyet yarattı. Hatta diğer markalarda matara kafeslerinde çıkmayan vidalar bile düşünülmüş ve kadronun üzerinde geldi. Bu detay bile benim hoşuma gitti.

Gelelim ilk sürüşe, ilk kez yola çıktığımda yüksek olması ve 2.75 inçlik teker genişliği ile yolda güvenli sürüş hissi yakaladığımı söyleyebilirim. Frenler ilk sürüş için hiç ayar gerektirmeden başarılı şekilde çalışması da son kontrollerini yaparak bisikleti kutulayan arkadaşlara minnettar kalmamı sağladı. İlk sürüş sonrası ne bir vidada gevşeme oldu ne de başka bir sorun yaşamadım. (Bilen bilir çoğu bisiklet ilk sürüş sonrası çeşitli ilk sürüş problemleri yaşatır.

Yolda giderken gayet konforlu olduğunu söylemem münkün. Bunda büyük lastikler kadar elbette konforlu sele ve ayarlanabilir gidonun büyük avantajı var. Her boydan insana uygun şekilde ayarlanabilirler. Elbette kadro boyu büyük olduğu için kullanıcıların bunları kendilerine göre ayarlamaları mümkün olmayadabilir. Bu nedenle çok kısa ya da uzunsanız bir Alba bayisinden City 2‘ye göz atmanızı tavsiye ederim. Ortalama boyda insanlar için sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyorum.

Ayrıca kadronun tasarımınıda, binerken kolay olması, ani durma gibi konularda ayakları yere koyma kolaylığı sunması ile beğendim ve güvenli buldum. Ayrıca beyaz rengi bisikletlere pek yakıştıramam fakat bu bisiklette kullanılan boya çok hoşuma gitti hatta bayıldım.

250W Bafang elektrik motoru, sekiz vitesle birleşince hem yokuş çıkmanızı sağlıyor hem de düz yolda hızlı gitmenizi sağlıyor. Maksimum olarak gaz koluyla 30 km/h, Pedalla ise 40 km/h hızları gördüğümü söylemem münkün. Tabi bu verileri çokta sağlıklı ve net koşullarda test edilmeden söylediğimi belirteyim. Alba’nın verilerine göre zaten 24 km/h hızdan sonra motor desteği çalışmıyor. Zaten Türkiye’de yasalar da bunu gerektiriyor.

Daha fazla uzatmak istemiyorum. Daha fazla tecrübe ettikten sonra hem bir YouTube videosu hem burada bir web yazısı yazmaya çalışacağım. Sizde aldıysanız tecrübelerinizi hem buradan hem de sosyal medya hesaplarımızdan bize yazabilirsiniz.