Elektrikli Bisiklet Almak Mantıklı mı?

Elektrikli bisikletler, elektrik motorları ve batarya teknolojilerinin hızla gelişmesiyle birlikte hayatımızda önemli bir yer ediniyor. Elbette bu da beraberinde elektrikli bisiklet hakkında çeşitli merak edilen sorular ortaya çıkarıyor. Örneğin normal bisiklet almak yerine daha mantıklı mı ya da verdiğim fiyat farkına değer mi? Bu gibi sorular son zamanlarda çok fazla duyduğum sorular. Bu yazıda size bunlardan bahsedeceğim.

İlk olarak elektrikli bisikletler ile normal bisikletleri biraz kıyaslayalım. En önemli kıyas metodu elbetteki maddi olacak. Elektrikli bisikletler ekstradan verilecek fiyat farklarına değer mi? Bence bu soru kullanıcının bütçesine kalmış bir durum. Elinizde kaliteli bir normal bisiklet alacak bütçe varsa normal bisiklet almak sizin için daha doğru olacaktır. Belki ulaşım yöntemi olarak kullanacağım derseniz o zamanda ulaşım masraflarınızın fiyatı aradaki fiyat farkını karşılar mı bunu hesaplamanız doğru olacaktır. Yani bütçeniz varsa veya bir ulaşım aracı olarak kullanmayı düşünüyorsanız bir elektrikli bisiklet satın almanız doğru olacaktır. 

Diğer önemli fark daha büyük boyut ve artan ağırlık. Elektrikli bisikletler üzerlerinde bulunan batarya ve motor gibi eklentilerden dolayı daha büyük ve ağırdır. Eğer bisikletinizi stoklayabileceğiniz uygun alan yoksa, merdivenlerden çıkarmanız gerekiyorsa bir elektrikli bisiklet size yük olabilir. Örneğin bizim kullandığımız Alba City 2 yaklaşık 25 kg merdivenlerden çıkarmak istediğimizde yorucu bir ağırlık. Neyseki asansör yardımıyla taşıyabiliyoruz. Fakat sizin eviniz buna uygun değilse zahmetli olacaktır. Bunu da mutlaka göz önünde bulundurun. 

Gelelim elektrikli bisikletlerin artılarına, elektrikli bisiklet kullanmak bisiklette yaklaşık on kilogram ağırlığı bulunan fazladan bir insan taşımak gibi. Ne demek istediğimi hemen açıkalayayım, siz yorulduğunuzda sizin yerinize pedal çevirecek ve size sürekli destek sağlayacak bu güç, sizin daha az yorulmanıza ve daha az efor harcamanıza yarayacak. Yani sıcak havalarda daha az terleyecek, daha düşük nabız ve solunum sayıları ile sürüş yapacak, daha az yorulacaksınız. 

Elbette bu durum yaş ve sürüş performansı düşük insanların daha iyi sürüş gerçekleştirmeleri gibi avantajlara dönüşecek. Örneğin yaşlandınız ve artık evinizin yokuşunu daha zor çıkmaya başladınız, bir elektrikli bisiklet sahibi olduğunuzda hem yokuşu çıkmaya devam edeceksiniz. Hem de mental olarak bisiklet sürmeyi bırakmayıp kendinizi iyi hissedeceksiniz. 

Çoğu insan bir bisiklet merağına düşüp, koşup bir bisiklet alıyor. Fakat bir süre sonra satın aldıkları bu bisiklet onları mutlu etmiyor. Çünkü iyi bir kondisyona sahip değiller, iyi bir sürüş stiline sahip değiller, işe giderken terlemek istemiyorlar vs. Fakat bunu bisikleti alamadan önce araştırıp, düşünmedikleri için koşup hemen normal bisiklet alıyorlar. O yüzden size en önemli tavsiyem bir elektrikli bisiklet deneyimi yaşamadan bisiklet satın almayın. Hele bütçeniz bir elektrikli bisiklet almaya izin veriyorsa mutlaka kadrosuna bataryası gömük (Cİty 2’de de batarya kadroya gömülü) -ki bu bisikletin dışarıdan bakıldığında normal bir bisikletten farksız olmasını sağlayacak- düşük güçlü (acemiyseniz ve kendinize güvenmiyorsanız) bir elektrikli bisiklet almanızı tavsiye ederim.

Size elimden geldiğince elektrikli bisikletler neden mantıklı anlatmaya çalıştım. Siz de bir bisiklet, elektrikli bisiklet alışverişi içerisindeyseniz düşüncelerinizi yorumlara yazın. Farklı sorularınızı instagramdan yazabilirsiniz.