Leatherman Bond İncelemesi

Leatherman markasının İngiltere kanunlarına uygun olarak ürettiği bir multitool. Elbette kanunlara uygun olması polisle yaşayabileceğiniz problemleri önlemiyor. Örneğin bir polis sizi bu bıçakla görmesi durumunda kötü yaklaşım sergilemesi söz konusu olabilir.

Türkiye’de de bu durumlar geçerli. Sonuçta kanunların açık bir şekilde bilinmemesi ayrıca sizin polis karşısında tutumunuz bu konularda problem yaşamaya sebep olabilir. Fakat kırsal yerleşim alanlarında bu tarz araçları taşımanın bir iş için kullanmanın daha söz konusu olacağı için problem yaşama ihtimaliniz düşük. Örneğin kamp yaparken size bu bıçakla dolaşamazsın diye tepki göstermezken, şehirde sizi bıçak taşımamanız gerektiği konusunda uyarılmaya neden olabilir.

Konumuzdan sapmadan Bond’dan bahsetmek istiyorum. Tüm fonksiyonlar iç kısımda bu kullanışlılık açısından bir problem fakat görsel olarak daha kapalı bir görünümü olması benim hoşuma gidiyor. Ayrıca küçük ve düz yapılı olması cebe klipsi ile sabitleyip taşırken çıkarma ve takma kolaylığı sağlıyor. Düz yapısı bana gayet kibar ve kullanışlı geldi.

Elde tutma konusunda büyük modellerden daha kolay kavranıyor. Pratik şekilde kadın erkek tüm kullanıcılara ideal bir ölçü sunuyor. Bıçak boyu İngiltere kanunlarından dolayı 3 inçten küçük olması gerektiği için 2.9 inç tam santimetre karşılığını bilmiyorum fakat ideal bir boya sahip olduğunu söyleyebilirim. Keşke daha uzun olsaydı diye düşünmedim. Düz, uca doğru kavislenmesi ile bir şeyleri keserken kolaylık sağlıyor.

Diğer fonksiyonlar arasında bir törpü bulunuyor. İki yüzüde kullanılan bir törpü ve metal ahşap gibi materyallerde kullanım imkanı sunuyor. Ayrıca düz, yıldız tornavidalarımız, çuvaldızımız bulunuyor. Zaten tüm fonksiyonları siz kendinize göre yeni özellikler haline getirebilirsiniz. Örneğin çuvaldız ile bir ağacın üzerine delikler açarak çabuk alev alması için kullanabilirsiniz. Yada tornavidaları çizgi çizmek için kullanabilirsiniz.

Son olarak dışında yaklaşık 20 santimetrelik bir cetvel bulunuyor. Bu fonksiyonu çok seviyorum. Bu pek çok Leatherman modelinde olduğu gibi Bond’da da bulunuyor. Pratik ölçümlerde karış yerine daha doğruya yakın ölçümlere yapma imkanı sunuyor.

Siz Leatherman kullanıyorsanız hangi modeli kullanıyorsunuz ve memnun musunuz yorumlara belirtmeyi unutmayın.