Kampa giderken yanınıza almanız gereken ekipmanlar

Kamp yapmak, günümüzde doğayla buluşmak için fırsatlar kollayan insanlar için mükemmel bir tatil biçimi. Her süreci, kendinizi maceraperest hissetmenizi sağlar. Kamp için alacağınız eşyalar ile başlar bu süreç. İlk kez kamp yapacaksanız, kamp yapmak için uygun yerler tercih etmeniz gerektiğini unutmayın. Şimdi, kampa giderken yanımızda olması gerekenlere gelelim.

Çadır

En önemli ekipmanımız, elbette çadır. Kampımızın konforunu, güvenliğini sağlayacak olan ekipmandır. Çadırımızın yağmura, rüzgara, güneş altında çok duracaksa UV ışınlarına dayanıklılığına da dikkat etmeniz gerekir.

Mat ve uyku tulumu

Gelelim mat ve uyku tulumuna, konforumuzun teminatı bu ürünler. İyi bir mat rahat uyumanıza yardımcı olur, yerden gelecek soğuğu keser. Şişme ve köpük olmak üzere oldukça çeşidi bulunan bu malzemenin, kendinize en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Uyku tulumu ise pek çok türde onlarca çeşidi vardır. Elbette profesyonel kamplar yapmayacaksanız, uygun fiyatlı olanlarını alabilirsiniz. Özellikle kış kamplarında oldukça önemlidir. Sabaha kadar titrememek için konfor derecesi uygun olanı tercih edin. Çin ürünlerindeki yanlış sıcaklık değerlerini de unutmayın. Bedeninize uygun olanı alın, içinde fazla boşluk bulunması ısı kayıplarına sebep olabilir.

Kamp yerini evimiz haline getiren eşyaları hallettiğimize göre sırada beslenme ile ilgili ürünler var.

Kamp mutfağı

Tencere, tabak, kaşık, çatal, bıçak vb. ürünler yemek yapmak için gerekli. İsteğinizde yapacağınız kamp yemeğinin türüne göre kendiniz bu malzemelere ekleme yapabilir ya da çıkarabilirsiniz. Günümüzde hazır torbalar da bulunan askeri yemekler de kampçılar için kullanışlı.

Yemeğimizi pişireceğimiz kamp ocağı ya da odun ateşinde yapacaksak, odunları kesmek için dayanıklı bir balta ya da testereye sahip olmayı ihmal etmeyin. Kamp ocağının tüplü, benzinli, alkollü pek çok seçeneği var, yine kendinize en uygun olanı tercih edin. En önemli konu ise ormanlık ya da ağaçlı bir alanda kamp yapacaksanız alev alabilecek her şeye dikkat edin. Ormanlarımız gelecek nesillerin bize emaneti onlara iyi bakmamız gerekiyor unutmayalım.

Çadır içinde de elinizden geldikçe ocaklarınızı kullanmamaya dikkat edin. Ocağın devrilmesi ya da başka sorunlar kampınızı çileye dönüştürebilir. Suyunuzu taşıyacağınız matara, torbalar ve kamp alanının çok yakınında olmamak koşuluyla su kaynağı olmasını da unutmayın.

Kamp alanına kendi aracınızla gidecekseniz konforunuzu arttırmak için kamp masa ve sandalyesi de alabilirsiniz. İyi aydınlatma ekipmanları da olmazsa olmazınız olsun. En kalitelisini, en güvenilirini mümkünse su geçirmez olanları tercih edin. Gece kampınızda sıkıntıya düşmek istemezsiniz.

Tıbbı gereçler

Güvenliğinize her zaman dikkat edin, başınıza gelebilecek herhangi bir yaralanma durumuna karşı da daima ilk yardım çantası taşıyın (İçindeki malzemelerin son kullanma tarihi ve paketlerin sağlam olduğuna dikkat edin) Kullandığınız devamlı ilaçlar varsa ihmal etmeyin ve mümkünse cebinizden ayırmayın.

Çanta

Kampa giderken tüm bu eşyaları taşımak içinde elbette çok iyi bir çantaya sahip olmalısınız. Çok iyi diyorum çünkü kalitesi düşük ürünler hem sağlam olmayabilir hem de sırtınızda çuvala dönebilir uzun yürümeler sonrası. Giyim konusunda ise her zaman su geçirmez pançolar, yağmurluklar taşıyın. Kış kamplarında daha büyük önem arz ediyor bu konu. Islanmak en iyi ihtimalle grip olmanıza en kötü ihtimalle hipotermiye girerek ölmenize neden olabilir.

Unutmayın, yapacağınız kampı en iyi haliyle yapmak istiyorsanız en iyi malzemeleri tercih edin. İyi kamlar ve bol keyifli günler dileriz…