Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri Hizmete Sunuldu!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yerli ve milli üretim çalışmaları kapsamında geliştirdiği, pet şişe ve alüminyum atık karşılığı İstanbulkart’a kredi yükleyen sistem kullanıma sunuldu. Detaylar aşağıda!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetim Müdürlüğü ve İBB İştiraki İSBAK, “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri” pet ve metal şişeleri geri dönüşüme kazandırıyor ve karşılığında İstanbulkart’a kredi yüklüyor. “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri” projesinin, Türkiye’de ilk defa 2013 yılında başkanı olduğu Başakşehir Belediyesi ile gündeme geldiğini hatırlatan Başkan Mevlüt Uysal, “Başakşehir Belediyesi olarak Türkiye’de ilk defa evsel atıkların yer altı konteynerinde toplamıştık. Ayrıca dünyada ilk defa konteynerlerin içinde ne kadar çöp biriktiğini belediyeden yada çöp toplama araçlarından takip etme sistemini başlatmıştık” dedi. İBB olarak da Türkiye’de ilk defa, bazı Avrupa ülkelerinde uygulanan bir sistemi İstanbul’da oluşturduklarını ifade eden Mevlüt Uysal, projenin; doğada kaybolmayan, insan sağlığı adına muhakkak geri dönüşümünün sağlanması gereken pet ve metal şişelerin ekonomiye kazandırılmasına çok önemli bir katkı sunacağını söyledi.

ÖNCELİK OKULLAR VE METROLAR

Akıllı dönüşüm konteynerinin tamamen yerli ve milli bir proje olduğunun altını çizen Başkan Uysal, sözlerine şöyle devam etti; “Makineyi dizayn eden, yazılımını yapan bizim belediye iştirakimiz olan İSBAK AŞ. Şu anda 10 akıllı konteyner hazır. Bir ay içerisinde 100 makinemizi hazırlamış olacağız. Ülkemizde bu kültürü yaygınlaştırma ve benimsetme adına öncelikle pilot olarak seçeceğimiz okullara ve yoğun geçişlerin olduğu metro istasyonlarımıza koyacağız. Bu kültürü sahiplenme adına nasıl pet şişeleri akıllı konteynere atanlara teşviklerimiz olacaksa, konteynerleri koyacağımız okullara yönelik ayrıca ödüllendirme çalışması da yapacağız.”

İSTANBULKART’A HANGİ ÜRÜN İÇİN NE KADAR ÜCRET YÜKLENECEK?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni geri dönüşüme olan katkılarından dolayı tebrik ediyoruz. Daha temiz çevre ve güzel yarınlar için siz de geri dönüşüme önem verin! Ayrıca kendi deneyimlerimizi paylaştığımız inceleme videosunu da izlemenizi tavsiye ediyoruz, iyi seyirler.

Kaynak: İBB