Balıkesir

2018 sayımlarına göre Balıkesir’in nüfusu 1.204.824 kişidir. 20 ilçesi vardır. Türkiye’nin en kalabalık 17. Şehridir. Türkiye’de ki, iki denize komşu olan 6 ilden birisidir. Doğusunda Bursa ve Kütahya, güneyinde Manisa ve İzmir, batısında ise Çanakkale vardır. Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu, Karesi Beyliği ve Osmanlı egemenliğinde kalmıştır, Tarihte Misya ve Karesi adları ile anılmıştır.

Höşmerimi, helvası, saçaklı mantısı, ayvalık tostu, Yağcıbedir halısı, kolonyası, kaymaklısı ve daha pek çok meşhur yöresel ürünü vardır.

Eski adı Karesi, 1926 tarihli kararname ile Balıkesir yapılmıştır. Balıkesir ismi, Roma imparatoru Hadrianus’un buraya inşa ettiği şato olan Paleo Kastro’dan geldiği düşünülmektedir. Paleo Kastro ise Eski Hisar anlamına gelmekte.

Bazı kaynaklarda Balık Hisar ve Balak Hisar’dan geldiğini iddia etmektedir. Elbette burada geçen balık hayvan anlamında değil. Balık, eski Türkçede şehir anlamına gelmekte, yani Hisar Şehri. Ayrıca ismine dair daha pek çok rivayet mevcuttur.

Yapılan araştırma, kazı ve incelemeler sonucunda Balıkesir’de ilk yerleşimin m.ö. 8000-3000 yıllarına dayandığı keşfedilmiştir.

Antik çağlarda ki adı Misya olan bu bölgenin Lidya dilinde anlamı Kayın ağacıdır. M.Ö. 1120’lerde Hitit egemenliğine girmiştir. Ayrıca yıllar sonra Bergama Krallığı bu bölgeyi egemenliğine almıştır. M.Ö. 133 yılında Bergama kralının vasiyeti ile Roma İmparatorluğuna verilmiştir.

Havran yakınlarında ki İnboğazı mağaralarında, eski devirlerden (Paleolitik, Neolitik…) kalma kalıntılar bulunmuştur.

Bu bölge de hakimiyeti olan Anadolu Selçuklu Devleti yıkılmasından sonra kurulan Karesi Beyliği ve ardından Osmanlı egemenliği hüküm sürmüştür.

Bilinenin aksine Büyük Taarruz, İzmir’in kurtuluşu ile değil Balıkesir’in ilçesi olan Erdek’in kurtulması (18 Eylül 1922) ile bitmiştir.

1923 yılında sancakların ile çevrilmesiyle Karesi ili olmuştur. 1926’da da adı Balıkesir yapılmıştır.

Tarihte pek çok farklı olaya tanıklık etmiştir Balıkesir… Atatürk’ün hutbe okuduğu tek cami (Zağnos Paşa Camisi), Balıkesir’dedir. Ayrıca tarihe Susurluk kazası (3 Kasım 1996) olarak geçen, Türkiye tarihinin en büyük skandallarından olan kazada Balıkesir’de meydana gelmiştir.

Yıllar boyu yaşanan pek çok deprem de ağır can kayıpları ve tarihi eserlerinde yıkılmalarda yaşanmıştır. Balıkesir, Türkiye’nin en gezilesi ve en güzel illerinden.

Türkiye’de bulunan dünya bor rezervlerinin %60’ının bir kısmı Bigadiç ilçesindedir. Mermer,  ametist, demir ayrıca önemli madenlerindendir.