Elektrikli Scooter Almak İçin 5 Neden | Alba S Pro 2 İnceleme

Merhabalar, sizlere bir elektrikli scooter almanın beş avantajlı yanından bahsedeceğim. İlk olarak size kendi kullandığım elektrikli scooterı söyleyeyim, Alba markasının S Pro 2 modelini kullanıyorum. S Pro 2 diğer markalı elektrikli scooterlardan farklı bir tasarıma sahip, üzerinde farklı tarzda ekipmanlar kullanılmış yazı içerisinde bunlarıda anlatacağım.

İlk olarak bir elektrikli scootera sahip olmanın en büyük avantajı mikrohareketlilik alanınızda kolayca ulaşım imkanı sağlıyor. Örneğin bir metropolde yaşıyorsunuz ve binmeniz gereken metro ya da otobüs 1 km mesafede ve sizin o yolu yürümekten başka şansınız yoksa bunu elektrikli scooter ile daha kolay hale getirebilirsiniz. Bu da yorucu günlerin bir nebze olsun azalmasına yardımcı olacaktır. Kırsal bir alanda yaşıyorsanız bazen tek ulaşım yöntemi yürümek olabiliyor. Yine bu seçeneksizliği elektrikli scooterlar yardımıyla kolaylaştırabilirsiniz. Sonuç olarak elektrikli scooterların en büyük avantajı küçük alanlarda (mikro hareket) ulaşımı kolaylaştırması.

İkinci nedene geldiğimizde başka hiçbir ulaşım aracıyla yapamayacağınız ulaşım rotaları oluşturabilirsiniz. Örneğin gerektiğinde arabanın bagajından çıkarıp girmek istemediğiniz trafikli yollara girebilir ve otomobillerden daha kısa sürelerde ulaşım sağlayabilir. Otomobilinize geri döndüğünüzdeyse bagaja koyup yolunuza devam edebilirsiniz. 

Üçüncü mademiz park konusunda sorun yaratan bir araç olmaması. Örneğin gittiğiniz spor salonunda içeriye alabilirsiniz. Pek çok yerde iyi insanlara denk gelirseniz size bu konuda yardımcı olmaya çalışıyorlar. Bu konuda Alba S Pro 2’nin en güzel yanlarından birisi şasesinde zincirle kilitleyebileceğiniz boşluklar bulunuyor. Dışarıda bırakmanız gerektiğinde sağlam bir kilit yardımıyla bu noktadan kilitleyebilirsiniz. Genellikle diğer markalarda bu tarz alanlar bulunmuyor.

Dördüncü neden çok ucuz bir ulaşım aracı olması. Sigorta, plaka, kasko gibi konulara gerek kalmıyor. Yedek parçaları uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Bu konuda S Pro 2 yine oldukça avantajlı fiyat/performans bir ürün. Şasesi ve bazı aksesuarları Türkiye’de üretiliyor. İthal edilen motor ve pil hücreleri Bursa’da birleştirilip, kontrolleri sağlandıktan sonra online ya da bayiler aracılığıyla satılıyor. En önemli özelliği farklı bir tasarım, 12 inçlik büyük lastiklere sahip. Bu sürüş sırasında daha fazla konfor ve güvenlik sağlıyor. Hem önde hem arkada mekanik disk fren ve ayrıca motor freni ile dengeli bir frenleme sunuyor. 

Geniş şase denge konusunda kolaylık sağlıyor. Ayakları yan yana koyarak sürüş yapabilirsiniz. En avantajlı konulardan birisi ise ayarlanabilir geniş bir gidona sahip olması. Gidon yüksekliğini sürücü kendisine göre ayarlayabilir. Gidon açısını ayarlamakta mümkün. Kullanılan malzemelerin kalitesi uzun süre iyi performans gösterecek seviyede. 

Motoru 48V ve 450W güce sahip. Maksimum olarak 40 km/h hız üzerine çıkabiliyor. Renkli kadranı üzerinden kontrol edilen üç farklı moda sahip. Bu modlar hız sınırlandırıcı olarak işliyor. Birinci mod 20 km/h, ikinci mod 30 km/h, üçüncü modda ise 40 km/h hızlara ulaşabiliyor. Eğimli yolları çıkma konusunda başarılı. Tabi bu durumlar pil değerlerini hızla azaltabiliyor. Daha çok düz yollar için tercih etmenizi tavsiye ederim. 

Az önce söylediğim gibi renkli bir kadrana sahip. Buradan pil değerlerini, anlık hızı, ortalama hızı, yapılan menzili görüntüleyebilirsiniz. 

Menzil konusunu es geçmeden, uzun menzilli modeller ile 50 km’leri çok rahat göreceksiniz. Kısa menzilli modelde ise bu 30 km’lerde kalacaktır. Kısa menzilli scooter’ı deneyimlemediğim için bu değer tahminidir. Fakat uzun menzilli olarak satın almanızı da tavsiye ederim. Tabi kısa mesafelerde hareket ediyorum diyorsanız kısa menzilliyi alabilirsiniz. Sürpriz geziler yapmayı seviyorum ya da metropolde yaşıyorum diyorsanız uzun menzil tercih sebebi. Şarj süresi 6 saat civarlarında. 

Beşinci ve son maddemiz ise tüm kullanıcı profilleri için iyi bir tercih olması. Daha önce bisiklet gibi denge gerektiren araçları deneyimlememiş insanlar bile denge konusunda elektrikli scooterlarda problem yaşamıyor. Bisiklet gibi araçlarda uygun kıyafetler giymeniz gerekirken, elektrikli scooterlarda etek, elbise giyebilirsiniz. Unutmadan güvenlik ekipmanlarınızı mutlaka giyin. Kaykay gibi araçları sürmek isteyip sürememişler için bir seçenek olarak söylenebilir. 

S Pro 2 daha geniş şase ve büyük tekerlekleri sayesinde de tüm kullanıcılar için daha dengeli ve güvenli olacaktır. 

Son olarak elektrikli scooter kullanmanın yediden yetmişe çok eğlenceli bir aktivite olduğunu söylemek istiyorum. Bu onun ciddi bir ulaşım aracı olduğu gerçeğini unutturmamalı.

Bu yazıda size elektrikli scooterları kullanmanın ne kadar avantajlı olabileceğini beş maddede sıralamaya çalıştım. Sizlerinde eklemek istedikleri ya da söylemek istediğiniz bir şeyler varsa yorumlara bekliyorum.