Erdek Turan Köy Seyahat Rehberi – Nasıl Gidilir? Nerede kalınır?

Güney Marmara’nın en güzel koylarına sahip Kapıdağ Yarımadasındaki en güzel noktalarından biri olan Turan Köy’de neler yapılır? Nasıl ulaşılır? Nerede kalınır? Sorularının yanıtını sizlerle paylaşıyoruz. 

Ulaşım

Turanlar ‘a Erdek üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Erdek merkezden 15 km mesafede olan Turanköy ‘e kendi araçlarınızla veya köye giden minibüslerle ulaşabilirsiniz (Öğrenci: 5,5₺ – Tam: 6,5₺). Minibüslerle yaklaşık 30 dakikada köyde oluyorsunuz. Yolun oldukça virajlı olduğunu da hatırlatalım. Kapıdağ’a ulaşım hakkında  yazımızı okumak için tıklayın.

Konaklama

Turan Köy’de otel yok. Pansiyonlarda veya kampinglerde kalabilirsiniz. Köy sakinleri, yaz sezonunda evlerini şehir dışından gelen turistlere kiralıyor. Biz ise Turan Köy Çamlık Altı Kamping ‘de konakladık (telefon: 0536 679 55 57) . Fiyatlar makul ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyor. Kampingler hakkında kafanızda soru işareti varsa videomuza göz atabilirsiniz.

Neler Yapılır? 

Turanlar’da yapılabilecek en güzel aktiviteler yüzmek ve kafa dinlemek. Ha birde ormanın derinliklerine dalarak, doğayı ve Kapıdağ’ın saklı güzelliklerini keşfetmek 🙂 Özellikle şehrin gürültüsünden bunalmış, huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için çok uygun. Popüler tatil beldelerine kıyasla daha sakin ve dinlendirici, Turanlar. Denizi gerçekten çok temiz ve berrak. Özellikle Marmara Denizinin tuz oranı Ege ve Akdeniz’e kıyasla çok daha düşük olduğu için, fazlasıyla keyifli oluyor.

Neler Yenir?

Sahil kenarında, ufak bir köyden bahsediyoruz. Haliyle çok fazla yemek yenebilecek mekan yok. Genel olarak kendin pişir, kendin ye mantığına dayalı bir tatil sevenler için tercih edilebilir. Köyü tepeden gören çok güzel yerler mevcut. Hazır yakılmış mangal ile size düşen tek görev: etleri pişirip, afiyetle yemek oluyor.

Kapıdağ Yarımadasında en güzel koylardan birine sahip Turan Köy‘de tatil yapmak hem bütçe dostu hem de tatile gidip yorgun dönmekten bıkanlar için fazlasıyla dinlendirici. Dilediğinizde denizde vakit geçirebilir. Dilediğinizde ormanın derinliklerine giderek, şelaleleri, göletleri ve Kirazlı Manastırını yakından görebilirsiniz. Macera Severlere duyurulur 🙂