Leatherman parasını hak ediyor mu? Leatherman Sidekick Multi-Tools İncelemesi

 

Leatherman ile tanışmam Sidekick modeli ile oldu. Kamp ve doğa sporları ile yıllardır uğraşmama rağmen bu markayı çok yakından takip etsem de bir tane almayı gözüm yemedi. Elbette bunun en önemli sebebi ekonomik. Türkiye fiyatlarına baktığımızda 2019 yılı içerisinde giriş seviyesi modeller asgari ücretin beşte birinden başlıyor.  Sidekick modeliyse özel bir hediye olarak elimize geçti.

Elbette elinize ilk aldığınızda bu muydu yıllardır hayalini kurduğum pahalı oyuncak diyorsunuz? Çünkü fiyatına kıyasla onun yapabileceklerini çok daha ucuza yapacak çakılar vardır diye düşünüyorsunuz. Elbette benimde aklımdan ilk geçen bu oldu. Çin’den gelen uygun fiyatlı bir ürün neden daha iyi olmasın. Elbette böyle bir şeyin mümkün olmadığını Leatherman markasını kullandıkça daha iyi farkına varıyorsunuz.

Leatherman Sidekick modeli giriş seviyesinde bir ürün. Bize kumaş kılıflı olan modeli geldi. Belinize taktığınız andan

itibaren kendinizi bir kurtarma timinin parçası gibi hissediyorsunuz. İşte aslında cevap oldukça basit. İlk sorduğumuz sorunun yanıtı burada. Neden pahalı? Çünkü sınıfının en iyisi. Kalite konusunda söz konusu tüm kriterleri belirleyen bir marka. Her şeyden önce jenerikleşmiş bir marka. Ayrıca ürünlerine o kadar güveniyorlar ki kullanıcılar onlara iyi davranıp garanti koşulları dışına çıkacak zararlar vermediği sürece 25 yıllık garantide sunuyor. Elbette insan garantiler ne işe yarar diye düşünüyor. Nasıl olsa garantiden saymazlar. Fakat garanti konusunda böyle bir hizmet sunan şirketlerin ayrıca iyi bir tamir ağı vardır. Yani ürüne garanti dışı bir zarar verseniz bile ürünü çöpe atmak yerine tamir ettirebilirsiniz.

Elbette onu Türkiye’de daha İsviçre çakıları kadar tanımıyoruz. Rakip olduklarını düşünebiliriz. Fakat bana göre ikisi de dünyanın en kaliteli iki markası ve ikisinin de olması bence dünyayı daha güzel kılıyor.

Gelelim Sidekick modeline. Sidekick’in üzerinde 14 fonksiyon bulunuyor. Kaliteli çeliğin hissiyatını elinizle hissediyorsunuz. Parçaların yerlerinden çıkarken çıkan ses ve geri kapattığınızda metalin çıkardığı o mükemmel ses size bir müzik aleti sahibi de olmuşsunuz hissini veriyor. Ben bu yazıyı yazarken fiyatı 400 TL evet bir çakı için oldukça pahalı. Fakat maceraya atılıp hayatınızı emanet edeceğiniz bir aletse bu neden gerçekten güvenebileceğiniz ömürlük bir arkadaşa yatırım yapmayasınız ki.

Peki Sidekick modelinin beğenmediğim bir özelliği yok mu? Elbette var. Tabi benim söyleyeceğim şeye bir Leatherman mühendisini sinirlendirebilir, biz düşünemedik mi dedirtebilir. Sadece kullanınca hoşuma gitmeyen bir özellik. Oda parçaların çoğunluğunun çakının içinden çıkarmak zorunda olmanız. Yani önce pense kısmını hafif açmanız gerekiyor. Parçalar direk dışarıdan açılsalar daha güzel olabilirdi. Bir de parçaları çıkarmak bazen oldukça zorlayıcı olabilir. Üzerlerinde tırnak takmanıza yarayacak çentikler bulunmuyor. Elbette kadı kızında da kusur olur diyerek yazımı bitiriyorum. Bu arada Sidekick ile ilgili daha derin incelemeler gelecek.