Moka Pot Nasıl Kullanılır?

Moka potlar evde orijinal kahve deneyimine en yakın sonucu almanızı sağlayacak makinelerdendir.  

İtalya denince akla ilk gelenlerdendir kahvenin lezzeti. Moka pot da yine İtalya’da, Luigi Ponti isimli bir mucit tarafından 1933 yılında Alfonso Bialetti için üretilmiştir.

Moka potların aslında çalışma mantıkları çok basittir. Öncelikle iki ayrı bölmeden oluşurlar ve aralarında kahvenin içinden buharın geçişini sağlayacak özel bir de bölme (huni) bulunur. Altta ocağın ısısı ile kaynama noktasına yaklaşan suyun buharı basınç ile öğütülmüş kahve çekirdeklerinin içinden geçerek üst bölmeye çıkar. Ortaya ucuz ve hızlı espresso çıkar.

Elbette uzun zamanlar boyu kullandığım bu aletler bana asla espresso makinesinden içtiğim kahvenin tadını veremedi. Ocağın ateş seviyesinden, kahvenizin çekimine kadar pek çok etken kahvede değişik sonuçlar elde etmenize neden olabiliyor.

Nasıl kullanılır?

 1. Alt kısmı valfe kadar suyla doldurun. Mümkünse hafif ılık suyla.
 2. Huniyi yerleştirin ve içine kahveyi doldurun. Kahveyi Bastırmayın. Huninin kenarlarındaki kahveleri temizleyin.
 3. Üst bölgeyi sıkıca alt kısma vidalayın. Sap kısmında çevirmemeye gayret edin, sapını kırabilirsiniz.
 4. Ocak alevinin moka potun altından geniş olmamasına özen gösterin. Moka potun yan kısımlarına alev gelmemeli.
 5. Kahve üste çıkmaya başladığını fokurdama sesi duyduğunuzda anlayabilirsiniz.
 6. Üst kısım dolduğunda kahveniz hazır. Bardağa dökmeden kaşıkla karıştırın bu şekilde kahve her yerinde aynı aromaya sahip olur.

Şimdi size kısa pratik bilgiler vermeye çalışacağım:

 1. Moka potunuz kaç kişilik olduğuna göre ya da moka potunuzun boyutuna göre kahvenizi silme ya da hafif tepeleme denilen şekilde filtreye doldurun.
 2. Moka potunuzun altına koyduğunuz suyun çeşme suyu olmamasına ve oda sıcaklığında değil mümkünse 60 derece civarında olmasına önem verin. Bu sayede kahveniz yanmadan hızlı bir şekilde olacak.
 3. Moka potunuzu asla deterjan kullanarak yıkamayın. Elde sadece suyla yıkayın. Bu her kahveden sonra moka potunuzun daha hoş kahveler vermesi için bir taktik.
 4. İtalyanların adeti üzerine, şunu da unutmayın ilk kullanımda yapacağınız kahve moka potunuz temizlensin ve kahve aromasına alışıp alüminyum tadını atsın diye içilmeden dökülmeli.
 5. Ocağınızın ateşini zamanla en doğru konuma getirmeyi öğreneceksiniz. Fakat unutmayın ne çok yüksek ateş ne de çok kısık ateş orta düzeyde ayarladığınız ocakta kahvenizi pişirin.
 6. Son olarak kahve çekirdeklerinizin moka potlara uygun düzeyde                                                                        çekilmiş olmasına da özen gösterin.